Oslava 120 let od založení Sboru dobrovolných hasičů Vlkovice

Vytvořeno 16. 6. 2023 23:47
Napsal(a) Petr N.

Vlkovice 2023 3

Den oslav byl stanoven na 3. června 2023, nejbližší vhodné datum ke dni 24. května 1903, kdy byl náš sbor založen. Při krásném slunečném a teplém počasí bylo prvním bodem programu požehnání našemu novému hasičskému praporu, který jsme si k tomu to výročí nechali ušít. Z okolních sborů přijeli zástupci s jejich prapory a vytvořili výbornou kulisu pro tuto ceremonii. Ta začala pochodem všech delegátů k místní kapli, v čele s novým praporem, doprovázeným zasloužilými hasiči Vlkovice 2023 1 p. Kándlem a p. Švecem. U kaple byla nejprve sloužena mše kterou vedl P. Marcin Chmielewski, následovalo samotné žehnání praporu. Pan farář nám hlavně kladl na srdce, abychom se pod tímto praporem vždy dokázali sjednotit, kdykoli hasičů bude potřeba, přesně v duchu hesla „Bližnímu ku pomoci, obci ku prospěchu“, které je na něm vyšito.

 

Vlkovice 2023 2

 

Po této ceremonii následoval oběd a druhý bod programu, kterým byla hasičská soutěž. Na soutěž jsme se intenzivně připravovali celý týden a podařilo se nám dát dohromady dokonce 4 týmy (z toho v jednom bylo i pár nováčků). Celkem bylo na soupisce 21 týmů. Soutěžní klání zahájily ženy z Vlkovic v kategorii „Ženy nad 30 let“, kterým se jejich pokus povedl a mohly tak v klidu sledovat požární útoky ostatních žen v jejich kategorii. A jelikož nikdo jejich čas překonat nedokázal, vybojovaly první místo. Následovala kategorie žen bez omezení věku a za nimi další naše želízko v ohni, tým Vlkovice I. v kategorii „Muži na 35 let“. I jim se útok celkem vydařil, i když drobná zaváhání by se našla. Jejich čas ale překonalo hned další startující mužstvo z Dubičného, takže tady to na vítězství nevypadalo. Jako poslední v této kategorii šlo družstvo Vlkovice II., ve kterém byli i 2 úplní nováčci a několik členů širšího kádru. Útok začal parádně, „zadek“ byl hodně rychlý, takže strojník měl v mašině vodu hned, přidal plný plyn a stala se klasická věc – voda byla rychlejší než proudaři. Jeden ještě stihl zakleknout a sestříknout terč, druhý byl ale daleko a terč se mu podařilo sestříknout až těsně před tím, než v kádi došla voda. Následovala nejpočetnější kategorie „Muži“ (bez omezení věku). Vlkovice 2023 4Tu zpestřili svým vystoupením hasiči ze Střížova, pravý proudař také nedotáhl a voda se mu dostala do proudnice ve chvíli, kdy ji neměl plně pod kontrolou. Následným těžko kontrolovatelným pohybem se mu podařilo vodním proudem srazit do křoví našeho starostu sboru, který dělal rozhodčího u terčů. Ještě že alespoň stihl otočit hlavu, jinak by dostal proudem přímo do obličeje. Jako předposlední v této kategorii startovalo družstvo ze Strážkovic, které svým skvělým časem 15,87s nastavilo laťku našim mladým klukům hodně vysoko. Těm se jejich útok také náramně vydařil, ovšem čas Strážkovic těsně překonat nedokázali a skončili s časem 16,59s druzí.

 

Po napsání diplomů následovalo vyhlášení vítězů (odkaz na výsledky). Náš sbor tedy nakonec na domácí soutěži vybojoval jedno první místo, dvě druhá místa a jedno šesté místo, což je hodně dobrý výsledek. A jelikož i po ukončení soutěže panovalo stále krásné počasí,  nikdo moc nechvátal domů a většina účastníků se ještě chvíli zdržela. Až pak kolem 21h začala být zima a řady návštěvníků rychle řídly. Podle ohlasů se celý den vydařil, takže je otázkou, zda budeme s další akci čekat zase 5 let, nebo uspořádáme něco dřív.